Sail Nova Scotia Award Winners History


NS Sailor of the Year
2018 Tim Woodford
2017- Rob Gale
2016 - Paul Tingley & Scott Lutes
2015 - Peter Wickwire
2014 - Paul Tingley
2013 - Warren Nethercote & Rob Williams
2012 - Brian Todd
2011 - Will Apold
2010 - Mike Evans
2009 - Jonathan Reid, Ted Skiffington, Dana Archibald, Karen Filbee-Dexter, Tom Brosky, Erin Rafuse
2008 - Paul Tingley
2007 - Paul Tingley
2006 - Peter Brock
2005 - Paul Tingley
2004 - Lisa Ross & Paul Tingley
2003 - Rob Gale
2002 - Jeff Brock

Hal Davies Offshore Sailor of the Year
2018 Judy Robertson
2017 - Team Triple Lindy: Sean McDermott, Patrick LaRoche, Rory MacDonald, Rob Trainor, John MacKay
2016 - Stuart McCrae
2015 - Elizabeth Shaw
2014 - Scott MacLeod
2013 - Mary Ridgewell
2012 - Todd Barnard
2011 - Hal Davies - posthumously

Male Sailor of the Year
2018 - Ryan Anderson
2017 - Cameron Shaw & Justin Timmins
2016 - Jacob & Graeme Chaplin-Saunders
2015 - Henry Demone
2014 - Nathan Reece
2013 - Devan Dube & Greg Simms
2012 - Paul Tingley
2011 - Dave DeWolfe
2010 - Eric Hill
2009 - Jonathan Reid & Ted Skiffington
2008 - Oliver Bone
2007 - Oliver Bone
2006 - Mathew Archibald
2005 - Geoff Beck
2004 - Mathew Archibald
2003 - Andrew Childs
2002 - Andrew Childs

Female Sailor of the Year
2018 - Georgia Lewin-LaFrance & Madeline Gillis
2017 - Lesley Taylor
2016 - Erin Rafuse & Danielle Boyd
2015 - Erin Rafuse & Danielle Boyd
2014 - Erin Rafuse & Danielle Boyd
2013 - Corinne Peters
2012 - Danielle Dube
2011 - Lisa Ross
2010 - Lisa Ross
2009 - Judy Robertson
2008 - Lisa Ross
2007 - Lisa Ross
2006 - Lisa Ross
2005 - Lisa Ross
2004 - Danielle Dube
2003 - Nicole Hammond
2002 - Rachel Dennis

Youth Sailor of the Year
2018 - Noad Adler, Jackson Macaulay (Male), Savannah Taylor (Female)
2017 - Jack Gogan (Male), Georgia Lewin-LaFrance, and Madeline Gillis (Female)
2016 - Jack Gogan (Male), Georgia Lewin-LaFrance, and Lauren Sullivan (Female)
2015 - Luke Ruitenberg (Male), Georgia Lewin - LaFrance & Terra Lanteigne (Female)
2014 - Nathan Dunn & Antonia Lewin-LaFrance
2013 - Allie Surette, Ali ten Hove, Luke Ruitenberg, Jake Megaffin, Alex Sapp
2012 - Allie Surette & Ali ten Hove
2011 - Andrew Burns & Max Flinn
2010 - Henry Machum & Julien Fougere
2009 - Jacob Chaplin - Saunders & Joss Warren
2008 - Dana Archibald
2007 - Ted Murphy
2006 - Brendan Wilton
2005 - Erin Rafuse
2004 - Ted Murphy
2003 - Mat Archibald
2002 - Mat Archibald

Race Coach of the Year
2018 - Meghan Henneberry
2017 - Florencia Siccardi
2016 - Lisa Ross
2015 - Federico Lopez 

Instructor of the Year
2018 - Ashley Anthony
2017 - Adrienne O'Connor
2016 - Kate Pepler
2015 - Max Page
2014 - Lesley Taylor

Regatta of the Year
2018 - Clearwater Mobility Cup hosted by RNSYS
2017 - Opti Nationals hosted by RNSYS
2016 - Chester Race Week
2015 - Race the Cape

Official of the Year
2018 - Warren Nethercote
2017 - Daniel Conrod
2016 - Brian Todd
2015 - Ray Cambria

Volunteer of the Year
2018 - Colin Mann, Ian Mann and the Crew of Windward
2017 - Pat Nelder
2016 - Bryan MacDougall
2015 - Michael O'Connor

Presidents' Award
2018 - Not awarded
2017 - Ron Whynacht
2016 - Denis Astephen
2015 - Mike Archibald

Paul Tingley Perseverance Award
2018 Gerry Giffin
2017 Paul Tingley

Pamela Lerch WOW! Women on Water Award
2018  Kim Hatcher
2017  Kathryn Josenhans
2016  Elizabeth Jardine
2015  Kate Pepler
2014  Lesley Taylor
2013  Karen Fowler